
Vránův mlýn je historický vodní mlýn a ateliér nacházející se pod hrází Seidlova rybníka v Mokré Hoře. První dochovaná zmínka o mlýně, který se nacházel v údolí říčky Ponávky na území dnešní Mokré Hory, pochází z roku 1460.
Tehdy však ještě obec Mokrá Hora neexistovala – vznikla až v 18. století. Pozemky s mlýnem původně patřily k panství Nový hrad, kam patřily i sousední Jehnice. Majitelem byl tehdy král Jiří z Poděbrad. Část pozemků kolem Ponávky patřila již od roku 1324 Starobrněnskému klášteru.
Pozdější osudy mlýna
O dalším osudu mlýna do konce 17. století nejsou jasné informace. Až v roce 1704 byl zchátralý mlýn obnoven a začal zde působit mlynář Samuel Wran. Jeho rodina provozovala mlýn až do konce 19. století, a tak se vžil název Vránův mlýn. Po smrti posledního mlynáře Vrány převzal mlýn nájemce František Seidl a po něm Jindřich Říkovský, manžel Seidlovy dcery Františky.
Mlýn byl v provozu až do konce 30. let 20. století. V roce 1924 byl mlýn s rybníkem (dnes známým jako Seidlák) prodán Akciové společnosti Moravia. V roce 1948 přešel mlýn do vlastnictví Starobrněnského pivovaru. Roku 1961 zakoupil mlýn, který byl již značně zchátralý, Alois Řezáč. Ten mlýn přestavěl – obytnou část zboural, odstranil mlýnské zařízení, náhon i mlýnské kolo. Pozůstatky náhonu jsou dodnes viditelné za mlýnem u Ponávky.

Současnost
V roce 1974 se stal majitelem mlýna akademický sochař Miloš Vlček. Jeho rodina zde žije dodnes a mlýn se proměnil v prostor s uměleckým a tvůrčím zaměřením. V roce 1997 zde proběhlo Mezinárodní sochařské symposium „Vránův mlýn 97“.

V prosinci 2014 byl u mlýna odhalen a požehnán památník s názvem Sit durat regnum (Nechť království trvá), nazývaný také Pomník Smíření.
Autorem díla je sochař Patrik Vlček, který propojuje historii s uměním a navazuje na dílo svého otce Miloše.
Památník připomíná první oběti první světové války – arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii z Hohenbergu, rozenou Chotkovou. Vránův mlýn a jeho okolí dnes slouží jako galerie, kde se konají výstavy, koncerty a společenské akce.
Mlýn byl v provozu do konce druhé světové války a od té doby již nebyl využíván k mlynářským účelům.
Turistika

Vránův mlýn je také významným orientačním bodem pro turisty. Například turistická trasa vedoucí z náměstí v Jehnicích pokračuje po žluté turistické značce směrem k Vránovu mlýnu a dále do Mokré Hory. Cesta vede lesem a nabízí příjemné prostředí pro pěší turistiku.
Okolo Vránova mlýna rovněž vede Pivní stezka Petra Bezruče, po níž se dostanete přes Lelekovice, Vranov a Šebrov-Kateřinu až do Černé Hory.

Ulice vedoucí k mlýnu nese název "U Vránova mlýna", což odkazuje na historický význam tohoto místa.

Díky historii, přírodě okolo a současnému kulturnímu využití představuje Vránův mlýn zajímavý cíl pro návštěvníky Brna a jeho okolí.
Jako zdroj pro část textu mi posloužila informační cedule u Vránova mlýna, kterou připravila řečkovická historička Ludmila Ulrichová a KČT Moravská Slavia Řečkovice.