
Po revitalizaci zanedbaného pozemku byl park slavnostně otevřen 19. června 2023 za účasti starosty MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora Marka Viskota (Sociální demokracie). Radní Filip Chvátal (KDU-ČSL) a vedení městské části zdůraznili, že tento projekt vznikl na základě návrhu samotných obyvatel Brna.
Původní územní plán Brna výrazně omezoval možnosti zástavby na daném pozemku – už dvě bytové budovy v nezalesněné části by zcela vyčerpaly povolenou zastavěnou plochu. Nový územní plán však umožňuje výstavbu i v zalesněné části, čímž otevírá cestu k úplnému zastavění celé proluky, bez ohledu na původní charakter území.
Na přelomu let 2023 a 2024 byla plocha Řečkovického HRáje nově označena jako stabilizované území občanské vybavenosti. Krátce poté se však objevil návrh změn pořizovaných zrychleným postupem, podle něhož má být tato oblast určena k intenzivní zástavbě. Dosavadní smíšené využití pro obchod a služby magistrát na základě požadavku bytového odboru překreslil na čistě obytnou zónu – bez veřejné diskuse a navzdory původnímu účelu prostoru. Výsledkem má být zánik veřejného prostoru a výstavba zhruba 60 bytových jednotek.
Petici za zachování Řečkovického HRáje celkově podepsalo 1104 občanů a občanek.

Zdroj: zpravodaj Řečkovic a Mokré Hory ŘEČ č. 3/2023.
Park nabízí návštěvníkům různé volnočasové aktivity, jako jsou mlatové cestičky, lavičky, odpadkové koše, houpačky, pískoviště, knihobudka, venkovní šachy, bosonohá stezka a stůl na stolní tenis.
Díky zachování a rozvoji vzrostlé zeleně poskytuje Řečkovický HRáj klidné a příjemné prostředí pro odpočinek a setkávání obyvatel.
V současné době však existují obavy o budoucnost parku kvůli plánované výstavbě bytových domů v této lokalitě. Nový územní plán města Brna totiž počítá s přeměnou části parku na smíšenou obytnou zónu, což by umožnilo výstavbu budov až do výšky 16 metrů.
Místní obyvatelé vyjádřili své znepokojení a podali námitky proti této změně. Navíc byla zahájena petice za zachování parku jako veřejně přístupné zelené plochy.
Škoda, že kandidát na hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) podpořil Řečkovický HRáj jenom před krajskými volbami, kdy se potřeboval zviditelnit...
Aktuální informace o dění v parku a plánovaných akcích lze nalézt na:
- Historii parku najdete na Wikipedii
- Fotografie proluky Terky Mihulové před realizací Řečkovického HRáje.
Budoucnost Řečkovického HRáje a role vedení městské části
- Požádá MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora o změnu funkčního vymezení území na pozemku Řečkovického Hraje?
- Vzhledem k tomu, že projekt HRáje po uplynutí lhůty tří let přejde do správy MČ Řečkovice a Mokrá Hora, jaký je plán naší městské části tímto projektem po uplynutí lhůty tří let?
- Uvažuje MČ nějak zasahovat do projektu bytového odboru na pozemku HRáje? Například negativním stanoviskem.

Děkuju Adamovi Zemkovi, který téma Řečkovického HRáje zvedl na Zastupitelstvu města Brna.
Řečkovický HRáj - interpelace 30. ledna 2024

Řečkovický HRáj - interpelace 5. března 2024

Podporujeme i lidovou tvořivost, kdy občané dali najevo, co si myslí o vedení radnice, které nezabránilo zničení HRáje ⬇️.

Navrhovatelka Řečkovického HRáje Eva Matoušková: „Ono tady není moc kam chodit ven. Sice to vypadá, že je tady hodně veřejné zeleně, ale je to vlastně zeleň, která je jenom mezi domy.“
Místo jako je Řečkovický HRáj podle architekta Tomáše Dvořáka v širokém okolí chybí. „V rámci většího celku je dobré uvažovat s tím, že se uspořádá například architektonická soutěž.“
Videa z akcí v HRáji




O zastavění tzv. proluky se rozhodlo už v červnu 2017, což politici při přípravě Řečkovického HRáje zapomněli zmínit.

Zdroj: Plánové stavby a bytové objekty.