Mokrá Hora je svébytnou součástí naší městské části (MČ) s vlastní historií a svými potřebami a někdy se na ni v rámci vedení MČ neprávem zapomíná. Sami obyvatelé nejlépe vědí, co jejich část obce potřebuje a zapojování obyvatel do rozhodování by mělo být důležité téma při řízení obce a dlouhodobém plánování. Více

prosadit mokrohorské zájmy a efektivněji předávat informace o potřebách Mokré Hory směrem k úřadu městské části by pomohlo zřízení osadního výboru.

Co je vlastně osadní výbor? Podle § 120 zákona o obcích:

(1) V částech obce může zřídit zastupitelstvo obce osadní nebo místní výbory (dále jen "osadní výbor"). Osadní výbor má minimálně 3 členy.

Počet členů osadního výboru určí zastupitelstvo obce. (2) Členy osadního výboru jsou občané obce, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v té části obce, pro kterou je osadní výbor zřízen, a jsou určeni zastupitelstvem obce.

(3) Předsedu osadního výboru zvolí zastupitelstvo obce z řad členů osadního výboru.

A jaké jsou pravomoci členů osadního výboru? Podle § 121 zákona o obcích:

(1) Osadní výbor je oprávněn a) předkládat zastupitelstvu obce, radě obce a výborům návrhy týkající se rozvoje části obce a rozpočtu obce, b) vyjadřovat se k návrhům předkládaným zastupitelstvu obce a radě obce k rozhodnutí, pokud se týkají části obce, c) vyjadřovat se k připomínkám a podnětům předkládaným občany

obce, kteří jsou hlášeni k trvalému pobytu v části obce, orgánům obce.

(2) Požádá-li předseda osadního výboru na zasedání zastupitelstva obce o slovo, musí mu být uděleno.

Snaha prosadit osadní výbor pro Mokrou Horu vychází z předpokladu, že občané by si sami měli spolurozhodovat o záležitostech, které se jich bezprostředně týkají. Obecně také vychází z principu subsidiarity, který říká, že by rozhodování mělo probíhat na co nejnižším stupni veřejné správy.

Osadní výbory fungují v mnoha obcích napříč Českou republikou i v Jihomoravském kraji. Například v hodonínské části Pánov osadní výbor upozornil na katastrofální stav komunikací a parkovacích ploch a také si vyžádal informace týkající se umístění herních prvků pro děti.

V Jablonci nad Nisou dokonce osadní výbor dostává podporu přímo z magistrátu, kdy pracovník magistrátu pomáhá se zápisy a hlavně vždy obejde na radnici odpovědné osoby, s nimiž podněty výborů prodiskutuje a poté zajistí a doručí odpověď.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že členové osadního výboru mohou s vedením městské části řešit a připomínkovat přímo záležitosti týkající se Mokré Hory jako je například výstavba bytového domu na

Brigádnické nebo dopravní situace na ulici Tumaňanově, která se zhoršuje kvůli výstavbě v Jehnicích či nastínění ideje komunitního centra. Zřízení osadního výboru by také ulehčilo péči o lokalitu u Vránova mlýna, která je na mnoha místech zanedbávána, především co se týká dřevěných soch a péče o zeleň.