
Zastupitelé za Spolek Za zdravé Řečkovice a občané a občanky z Mokré Hory na únorovém zastupitelstvu navrhli zřízení osadního výboru na Mokré Hoře. Celý koncept byl koalicí SOCDEM, ANO, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 bagatelizován a zesměšňován. "Argument", že si „měli dát lidi z Mokré Hory na kandidátku“, a v čase 46:31 starosta Viskot (Sociální demokracie) použil tzv. whataboutismus, kdy "argumentoval" "zdivočelými ženami" a Radou Jihomoravského kraje, kde nejsou žádné ženy. Arogance, účelová "argumentace", argumentační fauly a demagogie řečkovické koalice.
Můj starší článek „Osadní výbor pomáhá zájmům občanů“ je zde.
Předkladatel Ondřej Štaud argumentoval tím, že výbor by pomohl lépe reflektovat potřeby této evidenční části obce, která má omezené služby a infrastrukturu. Koalice však vyjádřila nesouhlas, poukazovala na to, že Mokrá Hora je plnohodnotnou součástí Brna a že osadní výbory jsou typičtější pro malé, odlehlé obce. Kritici také zpochybňovali efektivitu výboru a jeho administrativní zátěž, když už existují jiné komunikační kanály pro občany.
Jednání zastupitelstva se točilo kolem návrhu na zřízení osadního výboru pro Mokrou Horu. Diskuze se odvíjela mezi dvěma hlavními postoji:
Podporovatelé osadního výboru (zastupitelé za Spolek Za zdravé Řečkovice Ondřej Štaud, Česlav Ulrich, Jiří Prchal):
- Argumentují tím, že osadní výbor by mohl lépe zprostředkovávat komunikaci mezi občany Mokré Hory a radnicí.
- Tvrdí, že Mokrá Hora se cítí opomíjená a osadní výbor by pomohl formulovat stanoviska přímo od místních obyvatel.
- Poukazují na případy, kdy občané sami organizovali petice a sbírali podpisy, což ukazuje na aktivitu a zájem místních lidí.
- Věří, že by výbor mohl pomoci řešit konkrétní problémy a přispět k lepší organizaci občanského života.
Odpůrci osadního výboru (většina zastupitelů včetně starosty Marka Viskota (SOCDEM), místostarostů – Dana Filipi (ODS), Daniel Struž (ANO 2011) a dalších zastupitelů – náměstek primátorky René Černý (ANO 2011), Petr Bořecký (KDU-ČSL), Stanislav Michalík (ODS), Miloš Toman (SOCDEM) – jediný zastupitel z Mokré Hory), Jan Vaculín (SOCDEM)...):
- Tvrdí, že osadní výbor je nadbytečný, protože občané mohou komunikovat přímo s radnicí (e-mailem, osobně, přes sociální sítě).
- Argumentují, že městská část již zastupuje Mokrou Horu a není potřeba vytvářet další byrokratický orgán.
- Zdůrazňují, že osadní výbory jsou v ČR málo rozšířené a nemají žádné reálné pravomoci.
- Někteří naznačují, že návrh může být "populistický" nebo "předvolební" krok.
Mezi koaličními zastupiteli převládá názor, že osadní výbor není nutný, protože problémy lze řešit stávajícími způsoby. Zastupitelé, kteří návrh předložili, se snaží vysvětlit jeho smysl, ale nedokážou přesvědčit většinu o jeho přínosu.
Zástupci veřejnosti z Mokré Hory přišli především zdůvodnit potřebu zřízení osadního výboru. Hlavní argumenty, které zazněly:
- Nedostatečná informovanost obyvatel Mokré Hory – lidé se často nedozvídají o plánovaných investicích a změnách, které se jich týkají (např. rekonstrukce plynovodu, výstavba bytových domů). Osadní výbor by mohl zlepšit komunikaci, například pravidelným sloupkem v místním zpravodaji.
- Lepší zastupování zájmů Mokré Hory – obyvatelé mají pocit, že investice směřují hlavně do Řečkovic, zatímco Mokrá Hora je opomíjená. Osadní výbor by mohl pomoci formulovat a prosazovat potřeby místních.
- Chybějící komunitní centrum – po uzavření jediné hospody v Mokré Hoře lidem chybí místo pro setkávání. Možným řešením by bylo využití pozemku po plánovaném odstranění plynové stanice.
- Bezpečnost dopravy – ulice Brigádnická, po které vede oficiální cyklostezka, je nebezpečná. Občané navrhují vybudování cyklostezky podél Ivanovického potoka, čímž by se cyklisté mohli vyhnout nebezpečnému úseku.
Zástupci veřejnosti požadovali, aby zastupitelé neřešili, proč osadní výbor nezřídit, ale spíš hledali důvody, proč ho podpořit, když jeho fungování nepředstavuje žádné finanční náklady pro městskou část.
Pouze 3 zastupitelé (ze Spolku Za zdravé Řečkovice) byli pro, proti René Černý (ANO 2011) a Petr Bořecký (KDU-ČSL), zbytek se zdržel.
Bohužel se v hlasování zdržela i Petra Skalická („necítí se jako součástí koalice ani opozice“), která za tzv. Nestraníky kandidovala na kandidátce Spolku Za zdravé Řečkovice v roce 2022. Další zastupitel Nestraníků na kandidátce Spolku Za zdravé Řečkovice Jiří Růžička nebyl na 13. zasedání zastupitelstva přítomen.
- Celé „divadlo“ je od času 6:46.
- Stažení podkladu k jednání zastupitelstva bod č. „8. Zřízení osadního výboru Mokrá Hora“.